Вход Новини :: Магазин :: Форум :: Теми :: Връзки :: Сервиз :: Ревюта :: Парфюми
Search

Главно Меню

Реклама

Приятели


BGtop.net
BGtop.net

Online
Имаме 63 гости и 0 регистрирани потребителя онлайн.

Ти си анонимен посетител. Можеш да се регистрираш безплатно щракайки тук


* Software: Топ 10 на най-често откриваните от Panda ActiveScan вируси през февруари 2005
Пуснат 02 Мар, 2005 - 23:39

Panda новини За девети пореден месец, Downloader.GK оглавява класацията на злонамерения софтуер най-често откриван от Panda ActiveScan
Според данните, събрани от Panda ActiveScan, безплатното online антивирусно решение, Downloader.GK бе злонамереният код отговорен за най-много атаки срещу потребителски компютри за пети пореден месец. Заслужава си също да се обърне внимание на присъствието на семейството Downloader, които заемат четри от десетте места в класацията - и доминирането на троянски коне като цяло.
През изминалия месец, Downloader.GK причини над 4.5 % от инцидентите, значително намаление в сравнение с януари, когато беше около 8.5 %. Близо след него се нарежда Mhtredir.gen (4.03%), с общото откриване на семейството от троянски коне, следвано от троянеца Shinwow.E (3.48%), и двата червея, които са в класацията: Netsky.P (3.27%) и Sdbot.ftp (3.04%).

Оставащите пет места на февруарския Топ 10 на Panda ActiveScan са заети от троянските коне Zpachast.D, Downloader.LP, Downloader.ALQ, Qhost.gen и WmvDownloader.A-, с честота между 1.52 и 2.17 на сто.

В България класацията изглежда така:


Вирус % на заразяване
Exploit/Mhtredir.gen 4.76
W32/Sdbot.ftp 4.46
mIRC/Gen 3.27
Trj/Downloader.GK 3.22
Trj/Zapchast.D 3.02
W32/Parite.B 2.58
W32/Spybot.gen.worm 2.58
W32/Gaobot.gen.worm 2.43
W32/Netsky.P.worm 2.33
Trj/Qhost.gen 2.28
W32/Bagle.BL.worm 1.88
Trj/Downloader.LP 1.64
Trj/HideProc.B 1.59
Trj/Citifraud.A 1.49
W32/Bagle.pwdzip 1.49
W32/Netsky.Z.worm 1.44
W32/Bagle.BC.worm 1.34
Trj/StartPage.FH 1.29
Trj/StartPage.gen 1.29
Trj/Shinwow.E 1.24

От данните събрани от Panda ActiveScan през февруари могат да бъдат направени следните заключения:

- Силно присъствие на Троянци.
GK вариантът на Downloader оглавява февруарската класация, която включва и други представители на същото семейство. Това значително присъствие може да се дължи на множеството злонамерени действия, които може да предприеме, като например изтеглянето на друг злонамерен софтуер (adware, spyware, и др.) на компроментираните системи. По този начин ги прави изключително полезни за създателите на зловреден код, които точно поради тази причина продължават да развиват нови варианти. Всъщност класацията този месец включва два относително нови варианти: WmvDownloader.A и Downloader.ALQ, който се появи в средата на януари и началото на февруари.

- Господство на троянските коне.
Осем от десет злонамерени кодове са троянски коне, в сравнение с шест през януари. Това показва продължителна тенденция, започнала през юни 2004, когато троянските коне започнаха да надделяват над червеите като най-често откривани инфектори. Това надделяващо присъствие на троянски коне в класацията на Panda ActiveScan отразява нарастването на активността на кибер-мошенниците, търсещи финансови облаги като експлоатират факта, че троянските коне могат да бъдат използвани за крадене на конфиденциални данни, които могат да се използват за измамни цели.

- Други заплахи.
Както през януари, някои от най-известните Троянци през февруари изтеглят и стартират други видове злонамерен софтуер на потребителските коммпютри - като spyware например. Най-важното последствие от присъствието на шпионски софтуер в потребителски компютър е събирането на информация, включително и поверителни детайли. Ако тези ефекти могат да притеснят до някаква степен домашния потребител, то в корпоративните среди това може да доведе до сериозни финансови загуби, вземайки предвид времето, което се отделя от ИТ специалистите за решаването на този проблем и добиването отново на пълния контрол мърху системата, а така също е загубата на продуктивност от страна на персонала, който се опитва да съ върши работата, въпреки разсейващите ефекти причинени от злонамерения код (пренасочване на уебсайтове, непрекъснато появяващи се прозорци и т.н. ). Най-сериозно си остава кражбата на поверителна информация, включително пароли, което означава, че администраторите трябва да държат под око всеки отделен компютър в мрежата, така че да не позволят осъществяването на подобен вид атака.
Топ 10 на най-често откриваните от Panda ActiveScan вируси през февруари 2005 | Вход/създай акаунт | 0 Коментара
Коментарите принадлежат на автора. Не носим отговорност за съдържанието им.




pinterest vkontakte instagram tiktok threads



Copyright© 2002-2024 by Хесъп ЕООД. Всички права запазени.

Support Hesup.com with Bitcoins. Our wallet address is 3GCxEdy3r6F1BYrQ5tyf8f7PeLsWYV1idh