Вход Новини :: Магазин :: Форум :: Теми :: Връзки :: Сервиз :: Ревюта :: Парфюми
Search

Главно Меню

Реклама

Приятели


BGtop.net
BGtop.net

Online
Имаме 62 гости и 0 _MEMBER0 онлайн.

Ти си анонимен посетител. Можеш да се регистрираш безплатно щракайки тук


Hitachi Deskstar 7K400 400GB

Големите обеми от информация, с които работим ежедневно изискват все повече и повече място за съхранение, особено когато става дума и за по-активно потребление на мултимедия и по-специално аудио и видео данни. В днешно време почти всеки слуша музика във MP3 или друг формат, гледа DVD филми и прави архивни копия на твърдия си диск. Да не споменаваме и новите игри, все повече от който започват да се появяват и в DVD вариант. Така изведнъж мястото на твърдия диск започва да не достига, особено ако той е купуван преди 2-3 години.
В момента при твърдите дискове, с най-добро съотношение като цена за гигабайт са 200 GB моделите, като освен добра цена те осигуряват и доволно много място на потребителя. Естествено предлагат се и по-големи модели от 200 GB, за хората с нужда от още повече свободно пространство и тук на помощ идва Hitachi Deskstar 7K400 със внушителния си обем от цели 400GB. Именно този модел е и героят на това ревю, като целта е да проверим дали този огромен 400-гигабайтов диск си заслужава и ако да за какъв тип потребители е подходящ.

Диска отблизо:


Най-интересното при този модел е неговият обем, а именно 400 гигабайта (5 пластини с размер по 80 GB и съответно 10 четящи глави). И въпреки големият си обем, този диск осигурява и много висока производителност, конкурираща се с повечето модели от висок клас на другите производители. Една проста сметка показва, че въпреки високата си обща цена, съотношението цена на гигабайт, от около 95 цента, при този модел не е никак лошо (въпреки, че е далеч от това при 200-гигабайтовите модели).
Въпреки, че устройството използва S-ATA интерфейс за връзка, то не е с нативна поддръжка за този стандарт, а вместо това използва специализиран чип, който служи като бридж (осъществява връзката между хардуера и S-ATA контролера.
Размерът на буфера е само 8 мегабайта (използван е един 64-мегабитов, 7,5-наносекунден чип Samsung), което може би леко ограничава възможностите на диска - вероятно със 16 MB кеш памет производителността би се увеличила доволно много.
Естествено както и при всички останали твърди дискове капацитета се смята по-типичното 1000 байта за килобайт, а не 1024 и затова след форматиране диска се оказва с налични около 373 GB, а не както незапознат потребител би очаквал 400 GБ.

Използваните технологии
Тъй като диска не разполага с нативна поддръжка на S-ATA, то е нормално при него да липсва поддръжка на NCQ (Native Command Queue), служеща за оптимизиране на пътя, който изминават четящите глави на диска, която е налична при новите S-ATA дискове.

Streaming Feature Set
Тази технология е предвидена по-скоро за устройства използвани за видео обработка, отколкото за PC потребители и естествено ползата от нея е налична основно при първите и почти не дава никакви предимства при нормално използване на диска в компютър. Явно от Hitachi са мислили доста преди да се заговори по-масово за HDTV и преди да се започне по-сериозното му популяризиране. Основната идея на тази технология е да осигури безпроблемен бърз запис и четене на аудио/видео потоци данни от диска (за използване при мултимедийни HDTV и Tivo устройства).

Това е друга интересна технология, която има за цел да предпазва диска най-общо казано от повреда предизвикана от вибрации на устройството по време на работа. Естествено всяко съвременно устройство разполага с технология за отчитан на позицията на четящата глава и корекция на нейното положение при нужда, но освен с такава функция този модел на Hitachi разполага и с допълнителната и по-надеждна RVS технология.
В основата на RVS се намират два специални сензора поставени върху платката на твърдия диск, който постоянно отчитат данни за вибрациите на устройството и при отчетена по-силна такава се активира режим за корекция със противодействие на дадената вибрация.

Load/Unload ramp
Идеята на тази технология е да подсигурява връщането на четящите глави в начална позиция (паркирне на главите) при изключване на захранването подавано към устройството. Като при това положение възможността за контакт между някоя от четящите глави и повърхността на някоя от плочите при пренасяне на твърдия диск (в изключено положение) или с други думи на теория елиминира възможността за възникване на "лоши" сектори.

Резултатите

HD Tach 2.70
- Средно време за достъп: 12,5 ms
- Средна скорост на последователно четене: 48 MB/s
- Средна скорост при използване на буфера: 126 MB/s

PCMark 2004
- XP Startup: 10 MB/s
- Application Loading: 8,5 MB/s
- File Copying: 39 MB/s
- General HDD Usage: 6 MB/s

Копиране на файлове с размер ~3 GB
- Време за копиране на множество файлове: 2:53 мин.
- Средна скорост на копиране: 16,2 MB
- Време за копиране на един файл: 1:45 мин.
- Средна скорост на копиране: 26,7 MB

Заключение
Производителността на Hitachi Deskstar 7K400 400GB е сравнима дори с тази осигурявана от WD Raptor дисковете на моменти, въпреки по-бавното средно време за достъп. При работа основно с файлове с голям обем (от порядъка на няколко гигабайта), 7K400 осигурява една от най-добрите скорости спрямо повечето актуални модели с по-малък обем достъпни на пазара в момента. При работа с много на брой малки файлове Hitachi-то отново се справя доста задоволително, въпреки че не е от най-бързите. При зареждане на операционната система и работа с Windows приложения средната скорост на Deskstar 7K400 е съвсем малко по-слаба от тази на Raptor WD740GD.
Ако търсите диск, който да предлага най-доброто съотношение като цена на гигабайт, то това определено не е този диск, по-добре е да се насочите към 200-гигабайтовите модели с марката Hitachi. Въпреки, че сметката показва, че цената на гигабайт при 7K400 е малко под 1$ (за WD Raptor устройствата например тази стойност е от порядъка на 3$).
Hitachi Deskstar 7K400 400GB все пак остава не лошо решение за потребителите с нужда за съхранение на големи обеми информация, занимаващи се основно с мултимедия (особено за обработка и съхранение на аудио и видеоинформация в частност).

Пп. По-късно пред тази година очакваме на пазара и 500-гигабайтов S-ATAII модел на Hitachi, който верочтно ще бъде с първоначална цена не повече от 600$.


Добавено  21 Април 2005, Четвъртък
Автор на ревюто:  Larry Laffer
Оценка:
Линк свързан с ревюто:  Hitachi Deskstar Home Page
Прегледа: 2822
Език: bul



pinterest vkontakte instagram tiktok threads



Copyright© 2002-2024 by Хесъп ЕООД. Всички права запазени.

Support Hesup.com with Bitcoins. Our wallet address is 3GCxEdy3r6F1BYrQ5tyf8f7PeLsWYV1idh