Вход Новини :: Магазин :: Форум :: Теми :: Връзки :: Сервиз :: Ревюта :: Парфюми
Search

Главно Меню

Реклама

Приятели


BGtop.net
BGtop.net

Online
Имаме 59 гости и 0 _MEMBER0 онлайн.

Ти си анонимен посетител. Можеш да се регистрираш безплатно щракайки тук


HESUP.com FAQ (Често задавани въпроси)


Категория: FAQ Начало -> Linux

Въпрос

Отговор

Къде мога да науча нещо повече за Linux ??

Прочетете online учебника по Linux на адрес :
http://www.linux-bulgaria.org/public/guide.html или погледнете този сайт: http://linux-bg.exco.net/

Горе
Кои са основните Linux команди ?

Ако сте влезли като root, ще видите покана за въвеждане на команди:
#
За останалите потребители поканата е:
$
Възможно е поканата да съдържа и името, което сте задали на ситемата си и текущата директория.

Задаване на парола

Ако все още нямате парола, можете лесно да я зададете. Достатъчно е просто да изпълните командата passwd. Тази команда може да изпозвате и когато искате да смените паролата си.

Виртуални конзоли

За да опитате как работят виртуалните конзоли, задръжте натиснат левия клавиш ALT (ALT+CTRL) и натиснете някой от функционалните клавиши от F1 до F8. Всеки път, когато натискате функционален клавиш, ще виждате изцяло различен екран, в който има покана за влизане в системата. Възможно е дори да стартирате независима сесия на X във всяка конзола. По подразбиране, системата X Window използва виртуална конзола с номер 7. Следователно, ако стартирате X и след това се прехвърлите на някоя от виртуалните конзоли с текстов интерфейс, бихте могли да се върнете в X като натиснете Alt+F7.

Директории

В Linux ще откриете директория /home, в която се съхраняват потребителските файлове. За всеки потребител съществува отделна поддиректория в йерархията /home. Когато влезете в системата, започвате работа във вашата лична директория. Можете да проверите това, като използвате командата pwd (print working directory):
$pwd
/home/stuffy
Системата потвърждава, че сте в директория /home/stuffy. Можете да използвате командата cd, за да се преместите в друга директория:
$cd /usr/bin
$pwd
/usr/bin
$cd
Къде се намирате в този момент? Ако въведете командата cd без аргументи, ще се върнете във вашата лична директоия. Между другото, пълното й име често се заменя от символа тилда (~). Например низът ~/programs означава, че директорията programs се намира във вашата лична директория. Нека направим нова директория с име ~/programs. От личната си директория изпълнете командата:
$mkdir programs
или, ако използвате пълен път:
$mkdir /home/stuffy/programs
За да изтриете тази директория:
$rmdir programs
Как да видим списък с файловете в дадена директория Въведете командата ls:
$ls /home
Като повечето команди на Unix, действието на ls може да бъде променено с опции, които започват с тире.
$ls -a
$ls -l
Опцията -a(all) показва и скритите файлове. Опцията -l(long) показва допълнителна информация за файловете. Разбира се може да комбинирате няколко опции, напр. ls -la.

Разглеждане на файлове

Един от начините да разгледате съдържанието на даден файл е да използвате текстов редактор, например:
$emacs .bashrc
Но ако искате само набързо да прегледате файл без да го редактирате по-удобно е да използвате:
$cat .bashrc
Но един дълъг файл ще премине твърде бързо през екрана на компютъра и няма да можете да го разгледате. Затова, вместо cat, по-често се използва командата more или командата less: $more .bashrc
$less /etc/inetd.conf

Символни връзки

Нещо като "shortcuts" в Windows9x :)), но са значително по-мощно средство. Искате да създадете връзка с име prog, която сочи към истинския файл, наречен prog.1.1: $ln -s prog.1.1 prog
Да видим какво ще каже ls -l за символната връзка:
$ls -l prog
lrwxrwxrwx 2 stuffy users 8 Mar 31 17.51 prog -> prog.1.1 Буквата l в началото на реда означава, че файлът е връзка, а низът -> показва истинския файл, към който сочи връзката.
Промяна на собственика, групата и правата за достъп до файл Създаване на лична директория за нов потребител. За целта трябва да влезете в системата като root и след това да извършите всичко необходимо. Обаче файловете и директориите, които създавате, ще бъдат собственост на root. За това след като свършите, трябва да направите новия потребител собственик на създадените за него файлове и директории-в противен случай, той няма да може да ги използва! (Това се извършва автоматично от командата adduser) Командата chown променя собственика, а командата chgrp променя групата, асоциирана с даден файл. В Linux само потребителят root може да използва командата chown.
И така, ако сте инсталирали софтуер с име sampsoft, можете да промените собственика на файла и групата на bin, като използвате следната команда:
# chown bin.bin sampsoft
Синтаксисът на командата за промяна на правата за достъп е по-сложен. Правата за достъп се наричат още "file mode" (начин за използване на файла), затова командата за промяната им се нарича chmod. Един прост пример-написали сте програма на Perl или Tcl с име header и искате да имате право да я изпълните. Бихте могли да използвате следната команда:
$ chmod +x header
Знакът + означава "добави право за достъп", а x задава правото, което трябва да се добави. Можете да зададете право за изпълнение само за себе си с командата:
$ chmod u+x header
Символът, който се намира пред плюса, показва нивото на достъп, а символът след него-право за достъп. Нивото на достъп за собственика е u (от user permission), за групата е g (от goup permission), а за останалите потребители е o (от others permission).
За да зададете право за достъп едновременно на вас и на групата, трябва да въведете:
$ chmod ug+x header
Можете да зададете едновременно няколко права за достъп:
$ chmod ug+rwx header

Битовете в пълния синтаксис

Да предположим, че искате да дадете на себе си право за четене, а всички останали да нямат никакви права. Трябва да зададете само бита, който съответства на числото 400. Тогава командата chmod ще бъде:
$ chmod 400 header
За да зададете право на четене на всеки потребител, трябва да изберете съответните битове от всяко ниво- 400 за собственика, 40 за групата и 4 за останалите. Пълната команда е:
$ chmod 444 header
Действието на chmod е като аргумента +r, с изключение на това, че едновременно се премахват правата за писане и изпълнение. За да дадете право за четене и изпълнение на всеки потребител, трябва да изчислите сумата от битовете, които отговарят на правата за четене и правата за изпълнение (например 400 + 100 е 500). И така, съответната команда е:
$ chmod 555 header
Това е същото като =rx. За да разрешите пълен достъп до някое ниво, трябва съответната му цифра да бъде 7 - сумата на 4, 2 и 1.
Една последна особеност: как се задават права за достъп, които се използват по подразбиране при създаване на файл(например с текстов редактор). Това се прави с командата umask Да предположим, че искате вие да имате всички права за достъп(7), вашата група да има права за четене и изпълнение(5), а останалите да нямат никакви права(0). Командата, която трябва да изпълните е:
umask 027

Процеси

В сърцевината на Unix е понятието процес. Трябва да го разбирате, за да можете да използвате ефективно системата, дори ако сте обикновен потребител; ако сте системен администратор, това понятие е още по важно.
Процесът преставлява самостоятелно работеща програма със свое собствено множество ресурси. В Unix всички ограничени ресурси на системата като памет и дискове, се управляват от една всесилна програма, наречена ядро. Всичко останало в системата са процеси.
Например, преди да влезете в системата, терминалът ви се наблюдава от процеса getty. След като влезете в системата, процесът getty "умира" и терминалът ви започва да се управлява от командния интерпретатор, който е друг процес. (Когато излезете от системата се стартира нов процес getty.). Всеки път, когато въвеждате команда, командният интерпретатор създава нов процес. Създаването на нов процес се нарича разклоняване, защото един процес се "разделя" на два процеса.
Ако използвате системата X Window, всеки процес стартира един или повече прозорци. Например прозореца, в който пишете команди, е собственост на процеса xterm. Този процес създава нов процес за командния интерпретатор, който работи в прозореца. А командният интерпретатор от своя страна създава още процеси за командите, които въвеждате.
За да видите кои процеси работят в компютъра ви, въведете командата ps. На фигурата е показан типичен резултат от изпълнението на команда ps и значението на отделните полета. Сигурно ще се учудите като разберете колко много процеси използвате, особено ако в момента работи X. Един от процесите е самата команда ps, която разбира се умира веднага след като отпечата показаните данни.
Първото поле във фигурата е уникален идентификатор на процеса. Ако в машината ви работи излишен процес, който не можете да премахнете с клавишната комбинация Ctrl-C или по друг начин, можете да го убиете като в друга виртуална конзола или в нов прозорец под X въведете командата:
$ kill идентификатор-на-процеса
!!!!
Един много-добър пример за това е спиарнето на pppd демона, което е пропуснато в статията на mad_doctor за ppp чрез minicom. Ето това е начина:
$ kill `cat /var/run/ppp0.pid`
!!!!
Полето TTY на фигурата показва номера на терминала, на който работи процесът, ако той използва терминал. (Всеки процес, пуснат от командния интерпретатор, използва терминал, но демоните, които работят във фонов режим, нямат терминал).
Полето STAT показва в какво състояние е процесът. В момента работата на командния интерпретатор временно е преъстановена, затова състоянието му е S (от suspend). Сесията на текстовия редактор Emacs работи, но активната й дейност е прекратена с Crtl-Z, затова в неговото поле STAT пише T На последно място е процесът ps, който генерира тези данни и разбира се, работи, затова в полето му пише R (от running).
Полето TIME показва каква част от времето на централния процесор са използвали показаните процеси. Понеже bash и Emacs са интерактивни, те в съшност не използват много от времето на процесора.
Ако искате да видите всички процеси в системата зададете опция a на ps, а опцията x включва и процесите, които нямат управляващ терминал (например демоните, които се страртират автоматично при зареждане на системата):
$ ps ax | more

Горе



pinterest vkontakte instagram tiktok threads



Copyright© 2002-2024 by Хесъп ЕООД. Всички права запазени.

Support Hesup.com with Bitcoins. Our wallet address is 3GCxEdy3r6F1BYrQ5tyf8f7PeLsWYV1idh