|
Online |
Имаме 108 гости и 0 регистрирани потребителя онлайн.
Ти си анонимен посетител. Можеш да се регистрираш безплатно щракайки тук
|
|
|
|
Заглавие на новината: Intel новиниСледващото ще се публикува в Новини под това Заглавие.
Hardware: Intel си върна първото място в полупроводниковата индустрия
Изненадващо за някои наблюдатели на пазара, Intel си възвърна титлата на най-голям производител на полупроводникови продукти през 2023 година. Американската компания изпревари Samsung в класацията – тя включва само играчи на пазара, които, наред с други неща, разработват чипове.
Позовавайки се на данни от анализатори на Gartner, тематичният уебсайт WCCF Tech съобщи, че през миналата година приходите на Intel от полупроводници възлизат на 48,7 милиарда долара, което е много повече от 39,9-те милиарда долара на Samsung.
|
Hardware: Intel ще строи нов завод за чипове близо до Газа
Правителството на Израел одобри грант от 3,2 милиарда долара за Intel, които ще подпомогнат проект на американската компания за изграждане на нов завод за чипове близо до Газа – само на 42 км от размирния район.
Общата стойност на проекта е 25 милиарда долара, а помощта от правителството на Нетаняху е безвъзмездна, съобщи Ройтерс. Това ще бъде най-голямата инвестиция на Израел в частна компания.
|
Hardware: Новият Intel Core Ultra работи по-бързо с Linux, отколкото с Windows
Производителността на новия процесор Intel Core Ultra, известен още с кодовото име Meteor Lake, е по-висока при работа в Linux-базирани системи, отколкото в компютрите, управлявани от Windows. Това показват резултатите от 84 теста.
Експертите от Phoronix, специализирани в Linux и различни Linux-базирани дистрибуции, са провели голямо тестово сравнение на лаптопа Acer Swift Go 14 с процесор Intel Core Ultra 7 155H при работа под Ubuntu 23.10 (с Linux ядро 6.7-rc5) и Windows 11. Оказва се, че производителността на процесора под Linux е по-висока.
|
Hardware: Откриха нова уязвимост в процесорите на Intel, AMD и Arm
Група изследователи VUSec от Амстердамския университет Vrije, специализирана в системна и мрежова сигурност, откри нов тип атака SLAM (Spectre over LAM), която използва хардуерни функции, предназначени да подобрят сигурността на настоящи и бъдещи процесори от Intel, AMD и Arm, за да получи хеша на администраторската парола от паметта на ядрото.
SLAM използва функции на паметта, които позволяват на софтуера да осъществява достъп до нетранслирани битове в 64-битови линейни адреси, за да съхранява метаданни. Производителите на процесори прилагат тази функция по различни начини и използват различни термини, за да я обозначат. Intel я нарича Linear Address Masking (LAM), AMD – High Address Ignoring (UAI), а Arm – High Byte Ignoring (TBI), отбелязва Tom’s Hardware.
|
Hardware: Съдят Intel за милиарди дефектни процесори
Процесорният гигант Intel е изправен пред тежка съдебна битка. Компанията е продала милиарди чипове с дефект, за който е знаела и не е направила нищо, според потърпевши потребители.
Купувачите на дефектни процесори от Intel са завели колективен иск, твърдейки, че компанията съзнателно е продала милиарди чипове, знаейки за уязвимостта Downfall (INTEL-SA-00828). Тя може да се използва с инструкциите AVX2 и AVX-512 чрез атака, която Intel нарича Gather Data Sampling (GDS).
|
Games: Процесор Core i9-14900K подкарва Counter Strike 2 с над 1300 FPS при овърклок от 8 GHz
Процесорът Intel Core i9-14900K бе овърклокнат до 8 GHz от TeamAU и така постига над 1300 FPS в Counter Strike 2.
Преживяването да наблюдаваш овърклок от висок клас е нещо, което предизвиква голям интерес в общността на ентусиастите, най-вече поради факта, че така изстискваната производителност е склонна да разбие цифрите, установени от предишни световни рекорди. По подобен начин на SXSW в Сидни Team AU Overclocking успя да използва мощта на флагманския процесор на Intel от 14-о поколение Raptor Lake Refresh - Core i9-14900K, което доведе до преминаване на четирицифрени стойности на честотата на кадрите в новоизлязлата игра Counter Strike 2.
|
Hardware: Intel обеща чипове с 1 трилион транзистора
Следването на Закона на Мур за увеличаване на броя на транзисторите в чиповете е сериозно предизвикателство за полупроводниковата индустрия. Но Intel, чийто съосновател формулира правилото, по което се развива чип-индустрията в продължение на десетилетия, изглежда е намерил начин да удължи действието на закона.
В официална информация Intel обяви, че е създал първите стъклени подложки за производство на следващо поколение чипове с усъвършенствани опаковки. Компанията планира да започне производството на такива чипове през втората половина на текущото десетилетие.
|
Hardware: Intel ще произвежда чипове за конкурента Arm
Задава се интересно сътрудничество между Intel и Arm, по силата на което американската корпорация ще произвежда чипове по договор за своя британски конкурент, чиято процесорна архитектура се използва масово в мобилните устройства, а вече навлиза и в компютрите.
Индустриалният анализатор Минг-Чи Куо от TF International Securities твърди, че Arm ще излезе на пазара със свои собствени чипове, използвайки технологията Intel 18A. “Сътрудничеството между Arm и Intel надхвърля широката оптимизация на възлите на първата (Arm) за технологичния процес на последната (Intel). Arm вероятно ще закупи чипове от Intel”, смята експертът.
|
Hardware: Intel се отказва от поддръжката на DDR4 паметта с излизането на платформата LGA1851
През следващата година корпорацията Intel ще представи на пазара платформата за десктоп компютри LGA1851, както и процесорите Arrow Lake-S. При тях процесорният гигант не само ще премине към нова схема на етикетиране, но и напълно ще се откаже от поддръжката на DDR4 оперативна памет. В случая с настоящата платформа LGA1700 поддръжката на стария стандарт за оперативна памет позволяваше да се спестят пари при ъпгрейд, особено когато предлагането на DDR5 плочките памет бе ограничено.
По стандартите на Intel платформата LGA1851 може да се нарече дълготрайна – за нея новите модели процесори ще излизат до 2026 г. Това означава, че компанията може да пусне едновременно три фамилии процесори в рамките на този сокет. Официалният дебют на новата платформа е насрочен за втората половина на 2024 г. Дънните платки LGA1851 ще използват чипсетите на Intel от серията 800.
|
Hardware: Intel влага милиони в разработчик на човекоподобен робот
Хуманоидните роботи се очертават като нова перспективна ниша за инвестиции от страна на хай-тек гигантите. В потвърждение на тази тенденция, стартъпът Figure, който разработва човекоподобни роботи с общо предназначение, получи финансова инжекция от 9 милиона долара от Intel Capital, инвестиционното подразделение на Intel.
Това ново финансиране на стартъпа ще ускори развитието на хуманоидния робот Figure 01. По-конкретно компанията ще използва парите на Intel за създаване на конвейер за данни с изкуствен интелект за автономната работа на робота и ще доближи проекта до комерсиална реализация, отбелязва TechPowerUp.
|
|