|
Online |
Имаме 82 гости и 0 регистрирани потребителя онлайн.
Ти си анонимен посетител. Можеш да се регистрираш безплатно щракайки тук
|
|
|
|
Заглавие на новината: Google новиниСледващото ще се публикува в Новини под това Заглавие.
Internet: Цветовете в Google Maps се смениха и хората не са доволни
Google Maps вече широко разпространява новата си цветова палитра и потребителите разбираемо са раздразнени. Въпреки че промените не са твърде драстични, новите цветове на Google Maps изненадаха потребителите и ги накараха да се почувстват неспокойни.
Reddit и Twitter са пълни с аргументи срещу новия избор на цветове на Google. Пътищата, които някога са били изобразявани с бял цвят, сега са сиви. Синият цвят на водните басейни сега е значително по-блед, а горските площи са с по-тъмен нюанс на зеленото от преди. Индикаторът за маршрута също е в много по-ярък и стряскащ син цвят. За тези, които използват Google Maps от години, тези промени са обезпокоителни.
|
Internet: Google пусна AI търсене в повече от 120 нови страни
Интернет гигантът Google стартира услугата си за търсене, базирана на изкуствен интелект – SGE (Search Generative Experience) – в 120 нови страни и добави поддръжка на още четири езика. Услугата все още не е достъпна за потребители от ЕС и редица други страни.
Google активно тества SGE. Първоначално AI търсенето имаше само базови възможности и беше достъпно единствено в Съединените щати, но постепенно компанията разшири както набора от функции, така и географския обхват на услугата.
|
Internet: Защо Google Maps иска да заприлича на Apple Maps?
Google Maps тества актуализирана цветова палитра за фоновия слой на картата, която несъмнено ще предизвика някои асоциации с Apple Maps. Много потребители вече ги направиха: според тях синьото за водата е много по-светло от преди (с някои оттенъци на зелено), а в близост до океан, езера или реки това ще бъде доста забележимо и по-ярко.
В противоположна посока Google използва по-тъмнозелено (с малко синьо) за природни зони като паркове, гори и др. Пътищата вече са сиви вместо бели и в резултат на това се открояват много повече. За да се постигне тематично единство, магистралите са тъмносиви вместо жълти, което е още една прилика с подхода на Apple.
|
Software: Браузърът Chrome ще чете уеб страници на глас
Нова функция в най-популярния браузър Chrome ще осигури комфорт за хората, които предпочитат да възприемат информацията със слуха си вместо да четат. Технология за преобразуване на текст в говор в режим на четене в Chrome се появи в предварителна десктоп версия на браузъра.
Google експериментира с технология в Chrome, която позволява на браузъра да чете отворени страници на глас, съобщи The Verge в публикация за нововъведението. Функцията за преобразуване на текст в говор в режим на четене е забелязана от потребител на социалната мрежа X с псевдоним Leopeva64 в предварителна версия Chrome Canary.
|
Software: Квантови компютри ще пазят ключовете за криптиране в Chrome
Google интегрира алгоритми за криптиране в браузъра Chrome, защитени срещу атаки с помощта на квантови компютри. Новата функционалност е внедрена във версия 116 на браузъра, която ще стане масово достъпна от днес 15 август.
Става въпрос за въвеждане на хибриден механизъм за капсулиране на ключове (KEM) за защита на процеса на установяване на защитена TLS връзка при използване на браузъра Chrome, поясни The Register.
|
Internet: Google разработва дигитален страж за интернет
Google ще предложи нов уеб стандарт, наречен Web Integrity API, който може да се превърне в дигитален страж за целия интернет. Интерфейсът, с който компанията експериментира в браузъра Chrome, има за цел да повиши сигурността и контрола върху уеб средата, но поражда опасения относно възможното ограничаване на свободата на потребителите, отбелязва Arstechnica.
Web Integrity API се разработва от екипа на Chrome и е вдъхновен от съществуващи системи като App Attest на Apple и Play Integrity API на Android. Инициативата на Google цели да изследва информацията за потребителя, за да се увери, че той не е бот и че браузърът му не е бил манипулиран.
|
Games: YouTube тества онлайн игри за телефони и компютри
Според нов доклад на Wall Street Journal Google разглежда онлайн игрите като нов възможен източник на приходи за YouTube. Съобщава се, че платформата за хостинг на видеоклипове е поканила служители да тестват нов продукт, наречен Playables, който дава на потребителите достъп до онлайн игри директно в самия YouTube. Въз основа на вътрешния имейл, който вестникът е видял, дори няма да има значение какво устройство използват: очевидно игрите са достъпни както за мобилни устройства, така и за настолни компютри.
Потребителите ще могат да ги играят на уебсайта на YouTube с помощта на уеб браузър или на приложението, независимо дали на телефон с Android или iOS. Макар че в доклада се намеква, че в момента има няколко игри, достъпни за тестване, в него се споменава само Stack Bounce в частност. Това е аркадна игра, поддържана от реклами, която кара играчите да разбиват слоеве от тухли със скачаща топка. Както отбелязва публикацията, YouTube вече печели пари от живи излъчвания на игри, но този продукт ще му даде още един начин да генерира приходи от индустрията в условията на спад на разходите за реклама.
|
Software: Chrome ще преобразува и чете на глас PDF файлове
Google обещава да улесни взаимодействието на хора с лошо зрение с PDF файлове. Компанията добавя технология за OCR (оптично разпознаване на символи) към своя браузър Chrome, която ще конвертира PDF файловете в текст, правейки ги по-достъпни, особено на електронни четци.
Очевидно, новата функционалност се отнася до PDF файлове, в които текстът е представен като изображение. Подготвяният помощен инструмент ще предложи и текстови описания на изображенията, съобщи Engadget.
|
Software: Chrome ускорява AI приложенията с помощта на WebGPU
Google обяви официално поддръжка на технологията WebGPU в Chrome – тя осигурява хардуерно ускорение за някои уеб приложения чрез директен достъп на браузъра до ресурсите на графичния процесор. Това ще помогне на компютрите локално да обработват не само 3D графики, но и алгоритми за изкуствен интелект.
„С WebGPU мрежата е готова за изкуствен интелект”, заяви Мат Уодъл, ръководител на направлението за разработчици и потребители в проекта Chrome, в интервю за CNET преди конференцията Google I/O. На събитието компанията ще демонстрира работата на уеб приложението Stability AI – това е AI алгоритъм, който генерира изображения по текстово описание.
|
Internet: AI чатботът Google Bard се научи да пише, обяснява и проверява код
Една от водещите теми сред заявките за търсене е програмирането, а базираният на изкуствен интелект чатбот Bard на Google вече е способен да генерира код, да отстранява грешки и да обяснява как работи кодът, потвърдиха от гиганта в интернет търсенето.
Bard поддържа 20 езика за програмиране, включително C++, Java, JavaScript и Python. Чатботът е интегриран с други продукти на Google, което означава, че поддържа експорт на код към среда Colab за програмиране в Python и освен това може да помогне при писане на функции за Google Sheets, отбелязва Engadget.
|
|