|
Online |
Имаме 145 гости и 0 регистрирани потребителя онлайн.
Ти си анонимен посетител. Можеш да се регистрираш безплатно щракайки тук
|
|
|
|
Заглавие на новината: Linux новиниСледващото ще се публикува в Новини под това Заглавие.
Hardware: Уникален Arm/Linux лаптоп предизвиква Intel и AMD
Лаптоп с Arm процесор и операционна система Linux, който засега няма аналог в света, се насочва към РС пазара. Това е първият мобилен компютър с процесор Qualcomm X Elite ARM и не отстъпва по производителност на съвременните лаптопи на база Intel и AMD.
Разработчикът Tuxedo все още не е обявил датата за пускане в продажба на лаптопа. Всичко ще зависи от общността на Linux и колко скоро ще се появи пълна поддръжка за новия процесор в ядрото на системата с отворен код.
|
Software: Нова Linux дистрибуция: Wubuntu изкопира Windows 11
Ако искате да преминете към отворен код, но имате сантименти към Windows, един нов проект предлага изкушаваща алтернатива. Това е Linux дистрибуция с графичен интерфейс, който е неразличим от Windows 11. Системана „лети” на стари компютри и изпълнява Windows приложения.
Наскоро излезе Linux дистрибуцията Wubuntu, която копира едно към едно интерфейса на Windows 11 и може лесно да стартира Windows програми. Консумира минимум системни ресурси и се очертава като пълноценен заместител на оригиналната Windows 11 за собствениците на стари компютри.
|
Software: Процесор с много ядра „счупи” Linux
Оказа се, че Linux има ограничение за броя на поддържаните ядра в процесора. Производителят на сървърни процесори Ampere доказа, че операционната система с отворен код се срива, ако я пуснете на система с два процесора с по 192 ядра всеки. Кръпката вече е готова, но разработчиците не бързат да я интегрират в ядрото на Linux.
Компанията Ampere е основана от бивш президент на Intel и разработва високопроизводителни Arm процесори за сървъри, центрове за данни и системи за съхранение. Експертите на Ampere установиха, че Linux започва да се срива, ако я инсталирате на система с два 192-ядрени чипа (многопроцесорните конфигурации не са рядкост в сървърния сегмент). Общо 384 ядра са твърде много за Linux; операционната система на сегашния си етап на развитие може да се справи само с 256 ядра, отбелязва Phoronix в публикация по темата.
|
Internet: Linux общността с проект за метавселена – отворена и безплатна
Организацията с нестопанска цел Linux Foundation обяви план за създаване на платформа с отворен код за метавселена, която има потенциал да стане „толкова мощна, колкото е световната мрежа”, ако компании, разработчици и фондации се обединят, за да постигнат общи цели.
Новият проект се нарича Open Metaverse Foundation (OMF) и вече е разделен на групи по интереси, всяка от които ще се фокусира върху своя собствена тема. Ключовите области включват технология за транзакции, виртуални светове и симулации, мрежови решения, проблеми със сигурността и поверителността, правни и политически въпроси.
|
Software: Linux дистрибуция копира 100% интерфейса на Windows 10
Разработчици от бразилската компания Linuxfx Software обновиха едноименната Linux дистрибуция, чийто интерфейс е като две капки вода с този на Windows 10. Приликата е почти 100 процента – авторите на проекта са копирали всяка икона и всеки елемент на интерфейса, който влияе върху цялостното възприятие на системата, вкл. старт менюто, лентата на задачите и файловия мениджър.
Новата обвивка се предлага като част от дистрибуцията Linuxfx 10.3, разпространявана безплатно. Към момента на публикуване тя е достъпна за изтегляне за настолни компютри и лаптопи, базирани на процесори Intel и AMD, както и за едноплаткови компютри Raspberry Pi от второ, трето и четвърто поколение.
|
Software: Излезе Ubuntu 20.04 LTS с обновено Linux ядро
Достъпна за изтегляне е нова дистрибуция на операционната система с отворен код Ubuntu. Версията Ubuntu 20.04 LTS, известна с кодовото име Focal Fossa, ще се поддържа 5 години – до април 2025.
Дистрибуцията идва с обновено ядро Linux 5.4, поддръжка на файлова система AUFS5 и VPN протокол WireGuard, потребителска среда GNOME 3.36 с преработена тема Yaru, оптимизиран програмен код и повишена производителност.
|
Software: Red Hat може да изостави старите x86-64 процесори
Разработчикът на операционната система Red Hat Enterprise Linux може да се откаже от поддръжка на по-стари процесори x86-64 в полза на по-модерните. Очаква се това да стане с версия 9, но все още не е взето окончателно решение.
В момента създателите на Fedora работят по инициативата Enterprise Linux Next, в рамките на която ще бъдат разработени нови дистрибуции и ще се разчита на обратна връзка от потребителите, за да се сведат до минимум проблемите при преминаване към по-нови процесори.
|
Software: Новото Linux 5.4 ядро е готово за масово внедряване
Разработчикът Грег Кроах-Хартман публикува пълна версия на ядрото Linux 5.4, която е стабилна и готова за масово внедряване. По-рано за тази готовност съобщи и самият Линус Торвалдс.
Версия Linux 5.4 идва с поддръжка на файлова система exFAT на Microsoft, нова функция за „блокиране” на достъпа до ядрото от страна на софтуера дори с root права, както и много подобрения по отношение на хардуера, вкл. поддръжка на новите процесори и графични карти на AMD.
|
Software: Ubuntu ще поддържа 32-битови приложения до 2025 г.
Очакваше се Canonical да прекрати поддръжката на 32-битови пакети в операционната система Ubuntu, считано от 2020 г. Ситуацията обаче се промени и сега разработчикът обещава да поддържа 32-битовите програми до 2025 г.
Става въпрос за поне 199 пакета. Сред тях са Wine, клиентът Steam, емулаторът ZSNES, игри като Quake 4 и Enemy Territory: Quake Wars, както и редица 32-битови библиотеки, които се използват от клиентския софтуер Valve и други приложения, съобщават от Canonical.
|
Software: Излизат две нови версии на Linux платформата Debian
Разработчиците на Linux-базираната система с отворен код Debian пуснаха две големи версии наведнъж: Debian Buster 10.1 за текущата стабилна версия и Debian Stretch 9.10 за предишната.
Debian Buster 10.1 идва с над 150 актуализирани пакета, докато в Debian Stretch 9.10 са обновeни повече от 130 пакета. Ядрата на Linux също получават актуализации – съответно до версии 4.19.67 и 4.9.189.
|
|